1. - 4. ročník
ŠKD 2009/2010
ŠKD pri VII.ZŠ, Brezová ul. 19, 921 01 Piešťany
Analýza výchovnej činnosti ŠKD za školský rok 2009 - 2010
Predkladá : Kráľová Helena
V Piešťanoch dňa : 21.6.2010
V školskom roku 2009/2010 pracovalo na škole 13 oddelení ŠKD s počtom detí 326. Počas školského roku z ŠK odišlo 25 detí – t.z. k 1.6.2010 je v ŠKD 301 detí. Dôvodom odhlásenia detí zo školského klubu bola nezamestnanosť rodičov alebo materská dovolenka matky.
V školskom klube pracovalo v tomto školskom roku nasledovné vychovávateľky:
- Miška Okrucká
- Eva Bartovicová
- Helena Kráľová
- Norika Šimurdová
- Zuzana Polčíková
- Eva Nekorancová
- Marcela Berlanská
- Marta Hlinková
- Mária Vráblová
- Emília Pullmannová
- v zastúpení Hilda Žambová (za Ľubicu Hornákovú) od pol roka
- Viera Kubánová
- Anka Levčíková
Činnosť ŠK vychádzajúca z výchovného plánu školského klubu, zameraná hlavne na záujmovú oblasť a plnenie hlavných úloh ŠK ako aj príprave na vyučovanie – písanie domácich úloh a čítanie.
Všetky vychovávateľky sa snažili priniesť do svojej práce nové a zaujímavé prvky i formy, aby ich práca bola z roka na rok zaujímavejšia.
Úsilie všetkých vychovávateľov a detí bolo zamerané na plnenie hlavných úloh školského klubu pre daný školský rok, a to nasledovne:
1. Rozvoj tvorivosti (vychádzky, hry, práce detí, programy k výročiam)
2. Príprava na vyučovania a spolupráca triedneho učiteľa a rodiča (písanie úloh, čítanie a celková príprava na vyučovanie, spoločné riešenie problémov s učiteľom a rodičom –
čoraz častejšie sa stretávame s tým, že rodičia vyjadrujú, a to dosť zreteľne svoj negatívny
postoj ku kritike na svoje dieťa a kritiku nie sú schopní v žiadnom prípade prijať i keď
v niektorých prípadoch ide o dosť závažné problémy v správaní)
3.+ 4. Príprava dieťaťa a ich sociálne postavenie (Neustále sa s deťmi rozpráva na tému: „Kolektívne spolunažívanie v triede“, nakoľko vidieť u detí povýšenosť, na základe lepšieho postavenia ich rodiny nad ostatnými.) Čoraz častejšie sa stretávame u detí, ktorým chýbajú základné sociálne návyky – zdravenie, poprosenie, poďakovanie, ospravedlnenie, bezproblémové spolunažívanie v kolektíve (dieťa si myslí, že všetko patrí len jemu).
5. Ochrana prírody (Daná tématika sa zobrazuje aj kreslením, čítaním kníh, ktoré si deti vymieňali v knižnici. Pri vychádzkach sme sa s deťmi rozprávali o ochrane životného prostredia.)
6. Národné povedomie (S deťmi sa stále hovorí o tom, že je dôležité mať v úcte a láske všetkých ľudí. Táto tématika sa výborne zobrazuje kreslením a deti svojimi osobnými zážitkami vedia vhodne hodnotiť danú oblasť.)
7. Drogy (Vhodnou formou a prístupnou literatúrou ako aj pozeraním krátkych filmov v mestskej knižnici sa s deťmi rozpráva o drogách a ich nepriaznivých účinkoch. Výborná téma – ktorá sa zobrazuje kreslením.) Oceňujeme výbornú spoluprácu s Mestskou políciou, konkrétne s Mgr. Vierou Husákovou, ktorá deťom vhodnou a zaujímavou formou podala prednášku o drogách, alkohole, o tom ako sa deti nevhodne správajú mimo školy. Protidrogová prevencia – číta sa, beseduje a kreslí.
Akcie jednotlivých oddelení ŠKD:
- Počas rekreačného poldňa niektoré vychovávateľky robili poldňové výlety na Lodenicu, Sĺňavu, Červenú vežu, do kúpeľov, Bakus vila. Vychádzky boli spojené s pozorovaním prírody, ako aj hrami, rôznymi súťažami ako aj s opekaním.
- Návšteva knižnice spojená s výmenou kníh a s pozeraním filmov, tvorivé dielne v knižnici ako aj účasť na rôznych besedách so spisovateľmi svedčí o dobrej spolupráci našich oddelení s knižnicou.
- Návšteva prác detí ĽŠU (Dom umenia)
- Návšteva výstav – záhradkári mesta Piešťany vystavujú svoju úrodu a kvety (MSKS)
- Vianoce – Hotelová akadémia (stolovanie, príprava jedál, vianočné pečivo) – výstava + ukážky prípravy jedál.
- Posedenie pri jedličke s programom
- Fašiangový karneval s vyhlásením najkrajšej masky
- Príprava darčekov a ozdôb s vianočnou a veľkonočnou tématikou, ku Dňu matiek a otcov - výstavky prác.
- Karneval na ľade a v jednotlivých oddeleniach najmä na Hallowen a MDD.
- Návšteva divadelných predstavení pre deti v Bratislave v historickom divadle a národnom divadle – Pipi dlhá pančucha, Narodil sa chrobáčik.
- Jednodňové výlety – ZOO farma Nový Zéland Modrovka, Hlohovec – Hvezdáreň, Ducové Kostelec, vychádzka Čachtice, Beckov, Dopravné ihrisko Galanta a Vrbové, Národný žrebčín Topoľčianky, Jaskyňa driny, Červený kameň, Smolenice, Trenčín výlet, Bratislava – hrad, Parlament, Bienále, výstava hračiek, Donovaly – Habakuky.
- Vychovávateľky sa podieľali na príprave a organizovaní ŠVP – Donovaly, Vysoké Tatry, Nízke Tatry – Chopok.
- S veľkým ohlasom u detí sa stretlo Športové popoludnie k MDD.
- Počas zimného obdobia niektoré oddelenia usporiadali rôzne súťažné odpoludnia vo forme hry alebo kvízu.
- Nácviky pesničiek.
- Besedy o rodine a postavenie detí v nej.
- Šikana a ako proti nej bojovať.
Pri ŠKD pracuje aj metodické združenie. Vychovávateľky sa stretávajú raz za dva mesiace. Riešia sa aktuálne otázky z jednotlivých oddelení, organizačné pokyny pre prácu v danom mesiaci.
Každým rokom je práca vychovávateliek ťažšia a náročnejšia. Deti sú nedisciplinované, nechcú sa prispôsobiť kolektívnemu spolunažívaniu. Vzrastá agresivita, nenávisť, klamstvo, krádeže.
Našťastie je v ŠK prevažná väčšina detí, ktoré sa tam cítia dobre, naučili sa spoločne pracovať, hrať sa a pomáhať si jeden druhému.
Dobrou spoluprácou vychovávateľa a triedneho učiteľa sa darí úspešne vyriešiť a odstrániť množstvo nedostatkov v správaní detí, kde nemalú úlohu zohráva aj rodič. Máme takých rodičov, ktorí majú záujem priestupky svojich detí riešiť, ale žiaľ vyskytuje sa aj veľa rodičov takých, ktorí nemajú záujem, ba dokonca sa cítia urazení, keď im vychovávateľka rozpráva o nevhodnom správaní ich dieťaťa. Veľa rodičov nezdraví a potom sa čudujeme, že nezdravia ani deti. Je smutné, že sú aj takí rodičia, ktorí si myslia, že ŠKD je úschovňa, kde sa dieťa ráno zavčasu uloží a neskoro v popoludňajších hodinách sa vyzdvihne.
Vyhodnotenie akcií podľa ročných období
JESEŇ
- výuka správneho stolovania detí, pretože podľa zistení, deti vedia jesť, vo väčšine prípadov, len lyžicou
- robili sa rôzne výrobky z prírodnín – kôra, listy, lisované kvety, kamene, gaštany; Výrobky boli vystavované vo vestibule školy.
- prechádzky a pozorovanie jesennej prírody a prác v záhradách
ZIMA
- hry na snehu
- besiedky pri stromčeku
- ozdoby, pozdravy, darčeky s vianočnou tématikou
JAR
- vítanie jari – pesničky, kresby, výrobky
- opekanie v prírode
- výsadba záhradiek
LETO
- hry vonku – pobyt v prírode
- MDD, súťažno-zábavné odpoludnia
- výlety a pobyt v ŠVP
- kreslenie
- dôstojné ukončenie práce v ŠKD na konci školského roku 2009/2010 (karneval, diskotéka, program)