Výber z POP
1.6.5 Cudzie jazyky
1. Na hodinách cudzieho jazyka sa odporúča používať Európske jazykové portfólio ako nástroj autoevalvácie a podpory učenia sa cudzieho jazyka. Informácie sú zverejnené na http://elp.ecml.at/.
2. Pri vyučovaní cudzieho jazyka naďalej uprednostňovať inovatívne metódy a formy výučby, ako sú napr. tvorba myšlienkových máp, projektové vyučovanie, obsahovo a jazykovo integrované vyučovanie (CLIL), kaskádová metóda učenia sa a vyučovania, metóda učenia sa na stanovištiach, v nižších ročníkoch využívať najmä lingvomotorickú metódu - TPR (Total Physical Response), hru ako motivačnú didaktickú metódu, tvorivé zážitkové metódy, vo vyšších ročníkoch personalizované učenie, inscenačné metódy, rolové úlohy vyplývajúce zo zážitkových možností žiakov, riadenú a voľnú diskusiu, riešenie problémových úloh a audio-/video-prezentácie riešenia úloh.
3. Pri vyučovaní cudzieho jazyka eliminovať memorovanie a uskutočňovať výučbu založenú na tréningu a rozvoji jazykových kompetencií s ohľadom na rôzne štýly učenia sa žiaka, jeho schopnosti a druh inteligencie.
4. Odporúča sa stredným školám, najmä stredným školám s bilingválnou formou výučby cudzieho jazyka, zúčastniť sa 7. ročníka súťaže pre mladých prekladateľov Juvenes Translatores 2013/2014. Informácie sú zverejnené na http://ec.europa.eu/translatores.
5. Školám sa odporúča zapojiť sa do súťaží „Európska značka pre jazyky“ a „Európsky učiteľ jazykov“. Informácie sú zverejnené na www.saaic.sk v časti Európska jazyková značka.
6. Základným a stredným školám sa odporúča prihlásiť sa do siete stredoeurópskych škôl a riešiť medzinárodné partnerské projekty škôl v rámci iniciatívy ACES. Informácie sú zverejnené na www.minedu.sk v menu Medzinárodná spolupráca.
7. Priebežne sledovať informácie zverejnené na webovom sídle Európskeho centra pre moderné jazyky v meste Graz v Rakúsku www.ecml.at a zvážiť možnosť participovať v medzinárodných projektoch.
Divadlo